Sådär ja. Nu har jag Pascal med mig. Tack vare iTunes. De ska med ut i köket och laga mat nu. Så fint!
månadsarkiv: januari 2008
Där allting står still
Eftersom jag är en ovan radiolyssnare fick Anna tipsa mig om att Pascal skulle vara med i P3 Populär idag. Så jag lyssnade på det på webben precis. Intervjun var som den brukar vara med Pascal. Manuela var inte med utan Mimmi och Isak fick stå för de udda och distanserade svaren. Ganska underhållande dock. Jag har inte heller hunnit med att lyssnat något på deras nya skiva. Så när allting avslutades med låten som har samma namn som skivan, Galgberget, påmindes jag om hur bra Pascal verkligen är. Allting stannade upp här och jag fick rysningar över hela kroppen. Såå vackert!
Nu är det bara att hoppas att hela skivan är bra, men jag tror inte att jag kommer bli besviken.
Dagarna går..
Det händer inte så värst mycket i Lund nu för tiden. Josi har börjat jobba lite mer på sin D-uppsats och jag funderar fortfarande på vad jag ska göra nu i vår. Som det ser ut nu blir det en del jobbsökande, en del Kränkujobbande och en del pluggande. Det ska nog bli alldeles perfekt.
Nu sitter jag och installerar lite sköna program på den nya datorn. Hoffman är fortfarande jättebra! Råkade ut för lite nätkrångel häromdagen men efter lite support (Fredrik) så löstes det ganska enkelt, och nu snurrar allt på riktigt fint igen.
Jag har bakat två olika pajer ikväll, en med champinjoner, broccoli och creme fraiche och en med majs, lök, keso och fetaost. Och sen lite kryddor och ost på toppen såklart. Det blev faktiskt ganska bra även fast jag freestylade en hel del. Josi kom hem från biblioteksjobbet ganska lagom tills de var klara och nu sitter vi här mätta och glada.
Ska få ordning på programmen nu så att jag kan få lite jobb gjort. Ha det fint!
Lite bilder
Veckan har bara knallat på och vi har ju inte hunnit med att lägga upp de bilder som vi utlovade från helgen i Stockholm. Kanske inte så roliga bilder (tagna med Josis mobil), men vi ville visa hur de två nya hotellen vi testade faktiskt såg ut.
Idag har också min nya dator anlänt! Min DELL Vostro 1500. Hurra! Så jag lägger upp lite bilder på min nya älskling också.. 😀
Connect Hotell
Rica Talk Hotell
Datorn – som numer heter Hoffman
Frukost!
För att verkligen bedömma om ett hotell är bra eller dåligt anser jag (och säkert väldigt många andra) att frukosten är en väldigt avgörande faktor. Så vi tvingade oss själva ur sängen och tog oss ner till våning 2 lite innan 9 i morse. Där möttes vi av den mest fantastiska frukostbuffé. En av de finaste jag har ätit, vad jag kan minnas i alla fall. Det fanns allt det vanliga men med extra allt! Massor av pålägg, flera olika bröd, färskskuren fruktsallad, ägghalvor, örtstekta champinjoner, pannkakor, valnötter och annat gott att lägga i mjölken/filen/yoghurten, flera olika sorters kakor och mycket mycket annat. Och så fanns det så klart köttbullar, prinskorvar, bacon och äggröra. Väldigt lyxigt i alla fall och det förstärkte hotellets plats på topplistan.
Mätta och glada ligger vi nu i sängen igen och tittar lite på Harry Potter 5 innan vi ska checka ut och bege oss in till centrum. Igår hann vi med Stardust och efter att Josi somnat såg jag I now pronounce you Chuck and Larry. Stardust var helt klart bättre och då tyckte jag ändå inte att den var jättebra. Det säger en hel del.
Men nu ska vi packa. Tåget tar oss till Lund runt 14. Vi känner oss redo att komma hem nu.
Formex – dag 2
Så var även den andra dagens mässa avklarad. Lite efter 16 gick vi ut från mässhallarna och rakt över till hotellet. Det är sammanbyggt med mässan och vi såg sen att vi inte ens hade behövt gå ut. Riktigt behagligt.
Så nu är vi alltså på det tredje hotellet på tre dagar och detta slår de andra två med marginal! Allt är SÅ fräscht och nybyggt. Allt från hissen till det stora panoramafönstret på rummet. Verkligen häftigt! Nu är vi tillbaka på rummet efter en jättefin middag på hotellets restaurang. Det var bara jag och Josi i hela det stora rummet så det blev lite extra romantiskt.
Nu har vi har köpt till filmer på TV:n här så vi ska bara slappa resten av kvällen. Imorgon bär det av till Lund igen. När vi kommer hem och det går snabbare att blogga slänger vi upp lite bilder och kanske nåt mer skvaller från mässan.
Later!
Mess with us
Efter en inte lika fullt så underbar frukost som igår är vi nu redo för dag två på mässan. Efter att vi avlagt rapport med mamma igår ska vi följa upp några av våra spaningar och även lägga någon beställning idag. Kul kul!
Om det finns nät på Rica så återkommer vi ikväll med en ny rapport.
Ha det fint tills dess!
Formex – dag 1
Det här börjar bli ett välkommet tema – bloggande från en hotellsäng. 😀
Dag ett av mässan är avklarad. Dagen började dock med lite tråkiga nyheter. Vi väcktes av ett telefonsamtal vid halv åtta. Det var mamma som meddelade att hon och Fredrik inte skulle klara av att ta sig till fastlandet då det stormade riktigt ordentligt. Det var ju riktigt tråkigt då vi hade sett fram emot att träffa dem båda. Körschemat för hela helgen förändrades också något då mamma är den med bäst mässkoll. Fast jag och Josi har ju varit med några gånger nu så vi såg det som en liten utmaning att inte bara vara trendspanare och åsiktsmaskiner utan även knyta lite nya kontakter och prata med befintliga leverantörer.
Hur som helst har allt gått jättebra. Vi har hittat en hel del fina saker och samtidigt ätit gott (tacobuffé) och blivit inspirerade av duktiga utställare. Nu befinner vi oss på det andra hotellet på två dagar. Ett ganska mysigt ställe bara ett stenkast från mässan. Lite skum omgivning och ovälkomnande lobby men det är ett fint rum och för 80:- har vi internet igen. Sweet!
Nu ska vi vila ut oss ordentligt för en liknande dag imorgon. Tror dock inte att frukosten här kan mäta sig med Malmens frukost i morse. Så gott!
Vi hörs!
Chill på rummet
Efter en härlig kvällsmat på Pizza Hut på andra sidan gatan hann vi tillbaka för att se det mesta av På spåret. Nu har jag ätit lite glass och vi tittar på P3 Guld. Säkert! vann precis för bästa kvinnliga artist. Och nu uppträder hon. Riktigt bra och hon är verkligen värd priset.
Det blir nog ingen hyrfilm för oss ikväll dock. Det fanns inga bra direkt… Så vi kollar nog på TV och myser tills vi somnar.
Catch you later!
Stockholm
Nu är vi i Stockholm och incheckade på hotellet. Vi kom till stan vid halv tre och gick och åt lunch direkt på Åhlens. Kyckling till J och en vegetarisk buffé till mig. Jättegott! Mätta och glada tog vi tunnelbanan ut på söder och här ligger vi nu i sköna hotellsängar och tittar på TV och halvsover.
Såå skönt med lite semester!