Natten gick otroligt bra! Gusten sov som en stock och behövde bara äta en gång mitt i natten. Sen nästa gång tidigt på morgonen, och det är inte alls lika jobbigt som att vara uppe med honom och fixa. Så nu känner vi oss hyffsat utvilade och vi kunde ligga och mysa med honom i sängen ganska länge i morse.
Här är senaste nytt i korthet:
Gusten badade för första gången igår! Han var sur redan innan men tyckte nog att vattnet kändes ganska behagligt ändå.
Han tappade naveln i natt! Eller ja, sårskorpan från navelsträngen. Så nu luktar han inte lika illa från magen längre, och har fått en fin liten bebisnavel.
Han har lärt sig att göra fula tecken och ligger nu och visar upp det senaste på mammas bröst.
Dagens outfit är en molnig kreation med brun grund och matchande velourbyxor därtill som han fått av mormor.
Nu ska vi ut på promenad!
En väldigt stilig baby, och så modeintresserad redan!
Oj vilken fin grodfärg! Väldigt snyggt! Är det Gusten som har valt färg själv?
Det kommer bli en liten simmare av honom, det syns ju hur väl han trivs i vattnet =)
Sån söt och fin liten parvel! Den ska ni verkligen vara stolta över!
Ändringen av stilen och färgen på bloggen har Oskar gjort – men jag står bakom både randigt och grönt. Såå fint!
Och ja, vi är ju väldigt stolta över Gusten! På ett sätt man inte alls förstått tidigare. Trodde aldrig att det skulle vara så, men så är det.
Och jag hoppas ju på att han blir en liten simmare (vidhåller starkt att han verkligen var sur _innan_ han badade!). Oskar vill ju att han ska bli basketspelare så vi får se vem som kan påverka lillen mest.. Och jag längtar till han är tillräckligt stor för att få testa babysim!