Skyltsöndag

Idag var det julskyltning i hela Visby och vi hängde nere bakom Kränku hela dagen. Mina föräldrar skulle jobba en hel del, och jag tänkte passa på att fota lite för jobbet också. Det blev mycket mys, fika, glögg och umgänge idag och Gusten kunde inte riktigt få nog av all snö. Tyvärr går det lite sjukdom i gänget och idag är det Josefin och Josefins mamma som har varit riktigt dåliga. Men vi gör det bästa av situationen och slussar runt barnen så att alla får en chans att vila lite.

Vi hann även med en liten sväng bort till Stora torget också där Gusten dansade med mig och farbror Fredrik runt julgranen (med massor av andra barn och vuxna till ett liveband) medan morfar och farmor passade Julie i vagnen.

Här är lite bilder från dagen:

Gusten i snön

Snöbus.

Gusten i snön

Klädd för utelek.

Gusten busar med farbror Fredrik

Skoj med farbror Fredrik!

Den lilla tomten

Den lilla tomten spred julglädje inne i huset.

Den lilla tomten

Spexande tomte.

Den lilla tomten

Poserande tomte.

Den lilla tomten

Söt liten tomte.

Den lilla tomten

Tomten måste vila.

Farmor på promenad med Julie

Farmor på promenad med Julie.

Var vi är nu – Gustenutveckling

Det har hänt en hel del sen sist. Det händer ju saker hela tiden, men ofta är man för mycket i nuet för att märka det. Det häftigaste är ju helt klart språkutvecklingen. Det pratas konstant! Det är så kul att kunna föra konversationer och känna att vi förstår varandra. Även om ”ja, ja, ja” ofta är svaret på första frågan. Vi tror att Gusten säger ”ja, ja, ja” (inte jaaa, utan ett mer eftertänksamt ja) för att få tid att tänka för ofta (men såklart inte alltid) kommer ett vettigt svar efter det. Han har börjat säga älska också! Det är ju så fint att man blir lite tårögd nästan. Jag älska pappa eller Gusten älskar mamma har vi hört de senaste dagarna. Åh!

Mycket i Gustens liv kretsar kring rutiner, och då såklart mat! Redan innan läggdags börjar han prata om frukost. Varje morgon ser ut ungefär likadan, Gusten drar i sin stol och får hjälp med att lyfta bort den till köket där han klättrar upp och sedan har full kontroll på att alla får mackor, alla får ost, att kaffet blir gjort. Får han inte hjälpa till med allt så blir han ledsen/sur. När det är lediga dagar/helger så hjälper han även till med all matlagning/lunch/middag. Såklart kan han inte göra de svåraste sakerna – men han kan hälla smör i kalla stekpannor, ta ut saker ur paket, hälla vatten i kalla grytor. Och såklart kan han titta på när vi gör det andra – men dock är han ganska orolig när vi ska göra saker med den varma spisen (akta mamma!) eller när vi ska skära med vassa knivar. Att knivar är vassa är något som vi tydligen varit väldigt väldigt tydliga med. Det finns inte något som bara är en kniv – utan alla knivar är vassa. Vi har inte låtit honom ha någon kniv när han ätit utan han har fått nöja sig med en gaffel och en sked riktigt länge. Men på dagisutvecklingssamtalet så berättade hans fröken att barnen även hade kniv. Så nu har vi börjat med det här hemma också! Gusten måste därför alltid berätta att han ska ha en ”liten vass kniv” – ”Jag vill liten vass kniv/ Gusten måste dela tatis (potatis) med liten vass kniv”. Jag tycker det låter såå kul! 🙂 När vi ändå är inne på matlagning så är fisk fortfarande favoriten. Fiskpinnar i synnerhet – men även lax och annan fisk. Dock kan Gusten inte riktigt säga fisk.. för han har totalt börjat vända på ks! Det heter ”fikspinnar”, när man inte är sjuk så är man friks, det lilla krälande djuret i hans bok heter maks.. väldigt sött, men man kan ju hoppas att han vänjer sig av med det någon gång 😉 På senaste tiden har han varit väldigt förtjust i kokt potatis! Pannkakor har han fortfarande lite svårt för dock.. till Oskars allmäna missnöje. Kanelbullar är dock väldigt gott och det finns nästan inget som han tycker är så kul som när han får vara med och baka med pappa! Det räcker med att Oskar tar fram mjöl så är Gusten där och säger att de ska ”baka bullar”. Det går väldigt bra för dem också, även om det prövar Oskars tålamod lite, men det tycker jag bara är bra! 😀

Annars så har Gusten slutat med två saker, nästan helt samtidigt. Han sover inte längre på dagarna, varken hemma eller på dagis. Han dricker inte heller välling på kvällen. Båda sakerna har underlättat det för oss föräldrar. Nu tar det (oftast) inte 1,5 timme att natta. Det går nu på 30-40 min MAX! Och han somnar inte längre vid 21.30 utan snarare runt 20. Underbart! Och att han slutade med välling hade med alla dumma sjukdomar att göra. Gusten kräks ibland när han får feber, och han får ofta feber när han är förkyld. Dagis ger honom ständiga förkylningar.. ni ser vart jag är på väg! Vällingkräk i sängen var ingen höjdare, så efter några gånger så slutade vi helt med välling. Och det kändes inte så nödvändigt ändå – eftersom Gusten oftast äter jättemycket!

Kanske är det för att han varit sjuk och han har velat ha en lugn aktivitet att göra – men han har velat måla jättemycket på senaste tiden. Och han har börjat rita mer cirklar (typ) och igår sa han att han målade ögon på en ballong! Och det såg ungefär så ut 🙂

Det är Bamse som gäller för hela slanten. Bamse på tröjan OCH på strumporna (när Gusten får välja kläder på morgonen), Bamse (för de allra minsta) som godnattsaga och Bamsepussel. Bamse, Skamal, Mimi-hopp, Vajen, fammo osv osv – dagarna till ända.

Något som Oskar pratat om att han har märkt är att Gusten börjat få lite integritet. Han blir stött om Oskar flyttar på honom bland annat. ”Pappa inte putta Gusten!”. Och Gusten skojar ibland, men kan fortfarande inte ljuga. Man kan fortfarande fråga honom vad han ska göra. ”Vad ska du göra med gaffeln Gusten?” – ”Banka bordet”. Hihi! 🙂

Gusten på höstig promenad för några veckor sen. I nya overallen tillsammans med Rubba och hans föräldrars hund Alice.

Hemmamys

Hemmamys

Gusten känns friskare idag, han äter och leker (!) och om han håller sig feberfri hela dagen så blir det dagis imorgon. Tills dess blir det mys, minimajs, fåret Shaun på svt play och lite Djungelboken på dvd (hyrde den innan) för lillkillen. Gusten har ju sett Mowgli i bokversion tidigare (farmor och farfar har samlat Disneyböckerna som man kan köpa med antigen Aftonbladet eller Expressen på söndagarna) vilket gör att han har koll på nästan alla figurerna! Och händelseförloppen – innan sa han att ”nu kommer aporna” något jag själv inte kom ihåg från när jag såg filmen.. Men visst kom det apor 🙂

Postat direkt från mobil via flickr.

Soffmys

Soffmys

Egentligen är sängmys som gäller idag, men nyss lyckades vi äntligen lura ut Gusten från hans sovrum till soffan. Han har bara velat ligga och ”vila” i sängen hela dagen med feber strax under 40 grader. Nu ville vi få lite fart på honom och även höja upp hans huvud något.

Så här ligger han nu på soffan och tittar på Thomas tåget. Vi misstänker en öroninflammation och enligt vårdcentralen är det bara att vänta ut det, om det inte blir värre.

Postat direkt från mobil via flickr.